mieszkanie - widok

Własne mieszkanie – skąd i jakie?

Kupno mieszkania, zarówno z rynku wtórnego jak i pierwotnego wiąże się z koniecznością zgromadzenie gotówki na wkład własny. Dla wielu osób jest to pierwsza przeszkoda na drodze do kupna wymarzonego mieszkania lub domu. Przy pomocy rodziny lub znajomych można jednak kwotę wymaganą do wkładu własnego zgromadzić, a kolejnym krokiem stanie się ubieganie o kredyt na zakup nieruchomości.

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy z „drugiej ręki”?

Mając już rozeznanie odnośnie zdolności kredytowej lub dysponując gotówką na zakup mieszkania, przychodzi czas na podjęcie decyzji, czy mieszkanie ma być nowe w stanie deweloperskim, czy z rynku wtórnego, kilkuletnie. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Mieszkania 3-pokojowe w stanie deweloperskim są tańsze, natomiast po stronie kupującego jest w całości ich urządzenie i wyposażenie. Wiąże się to z dużymi kosztami, ale pozostaje pełna swoboda w urządzaniu wnętrz. Ponadto kupując mieszkanie od dewelopera nie jest konieczne opłacenie podatku PCC.

Koszty – co się bardziej opłaca?

Nieruchomość z rynku wtórnego, jak w/w 3-pokojowe mieszkania we Wrocławiu jest nieco droższa, jednak w znakomitej większości w pełni urządzona. Niestety, często w kilkuletnich mieszkaniach konieczne jest nie tylko drobne odświeżenie wnętrz, ale zdarza się, że również i remont. Ponadto wnętrza mogą być wyposażone i urządzone w guście daleko odbiegającym od preferencji kupującego. W tym przypadku pojawiają się również dodatkowe, niemałe koszty, w tym podatek, który jest zazwyczaj dość znaczącą sumą.

 

Wybór mieszkania od dewelopera lub z rynku wtórnego jest dość trudny. Warto taką decyzję przemyśleć, biorąc pod uwagę koszty zakupu, jak również koszty dodatkowe, jak podatek od nieruchomości lub ewentualne skorzystanie z pomocy agencji nieruchomości, która zazwyczaj pobiera od 2-4% wartości nieruchomości za pomoc przy jej zakupie.