Jakie płytki na wewnętrzne schody?

Zastosowanie płytek na schodach wewnętrznych cieszy się coraz większą popularnością. Można śmiało powiedzieć, że stanowią one coraz większą konkurencję dla schodów drewnianych. Tym bardziej, że producenci płytek oferuję wiele ich rodzajów. Warto zatem wiedzieć na co zwrócić uwagę wybierając płytki na schody.

Bezpieczeństwo

Oczywiście ważne jest, aby płytki były ładne i estetyczne. Ale muszą być one przede wszystkim bezpieczne. W domu, w tym po domowych schodach poruszamy się różnie. W kapciach, skarpetach czy boso. Ważne jest zatem, aby płytki schodowe były do tego dostosowane. W tym celu sprawdzić należy czy płytki posiadają odpowiednie parametry.

Parametry płytek na schody

Jednym z najważniejszych parametrów jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze płytek na schody wewnętrzne to stopień ich antypoślizgowy. Dlatego wybrać należy te płytki, które posiadają stopień R9 lub wyższy. Oprócz stopnia poślizgowości równie ważny jest parametr dotyczący ścieralności płytek schodowych. Pod tym kątem zawsze wybierać należy płytki posiadające oznaczenie PEI 4. Da nam to pewność, iż zakupione płytki będą odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Nie są to jednak wszystkie parametry, na które należy zwrócić uwagę wybierając płytki na schody. Innym ważnym parametrem jest odporność płytek na stosowanie środków czystości. Jest to ważne ponieważ od tego zależy jakimi środkami czystości będzie można myć płytki. Oczywiście najlepiej jeśli płytki myć można standardowymi środkami czystości i nie będą one płytek niszczyć.

Na koniec wspomnieć można jeszcze o parametrze dotyczącym wytrzymałości płytek na zginanie. Płytki nie mogą bowiem się zginać pod wpływem większego nacisku. Pamiętać także należy o tym, aby płytki zawsze były odpowiednio dopierane do konstrukcji schodów. To także należy brać pod uwagę dokonując zakupu płytek.