klucz do mieszkania

Kupić mieszkanie czy wynająć?

Wielu młodych ludzi zastanawia się, czy warto kupić mieszkanie i związać się na długie lata kredytem, czy korzystniej jest wynajmować i nie być obarczonym takim obciążeniem. Oto plusy i minusy każdej z tych sytuacji.

Zakup mieszkania

Zakup mieszkania jest dużym wyzwaniem finansowym Jest to decyzja, która wiąże nas na długie lata. Kupując nowe mieszkanie od dewelopera mamy dwie możliwości. Kupujemy w stanie deweloperskim lub wykończone. Wykończenie mieszkania pod klucz jest o tyle wygodne, że zdejmuje z nas obowiązek szukania firm remontowych, negocjowania i kontrolowania ich w czasie pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu wchodzimy na gotowe.

Bardzo często jest tak, że nie możemy pozwolić sobie na zakup mieszkania o takim metrażu, jaki by nas interesował. Warto kupić mieszkanie mniejsze i po kilku latach, gdy nasza zdolność kredytowa poprawi się zainteresować się większym metrażem.  

Wynajęcie mieszkania

Podstawową zaletą jest mobilność. Nie posiadając własnego mieszkania dużo łatwiej jest nam się spakować i wyjechać do innego miasta, czy kraju. Łatwiej szukać pracy w każdym zakątku ziemi.

Kolejnym plusem jest uniknięcie obciążenia kredytami. Tu nie trzeba nikogo przekonywać, że lepiej kredytu nie mieć, niż go mieć.

Zasadniczym minusem są częste przeprowadzki, nie koniecznie z naszej woli. Zdarza się, że właściciele zmieniają plany dotyczące mieszkania i rozwiązują umowę najmu. Zmuszając nas w ten sposób do poszukiwań nowego lokum. Na pewno jest to bardzo kłopotliwe.

Każde z tych rozwiązań ma plusy i minusy. Zakup mieszkania jest dużym obciążeniem finansowym, ale daje nam możliwość „bycia na swoim”.  Wynajem daje mobilność, ale często zmusza do przeprowadzek w najmniej sprzyjających momentach. Na co się zdecydować? Trudne pytanie.