Gres techniczny

Płytki gresowe znacząco różnią się od innych typów płytek ceramicznych, a wszystko to wynika z różnych materiałów, jakie używane są do ich produkcji, a także innego procesu wytwarzania.

Płytki gresowe

Płytki gresowe powstają w wyniku obróbki drobno zmielonego kwarcu, skalenia i koalinu. Proces ich wytwarzania opiera się na wstępnym formowaniu płytek, które poddawane są najpierw prasowaniu pod wysokim ciśnieniem, a następnie wypalaniu w bardzo wysokiej temperaturze. Temperatura wypalania płytek gresowych sięga 1250 stopni Celsjusza. Płytki te pojawiły się na rynku jako alternatywa dla standardowych płytek ceramicznych. Ze względu na zmienne warunki klimatyczne płytki gresowe doskonale dopasowują się do naszego klimatu.

Różne rozmiary płytek gresowych

Standardowe kafelki gresowe mają zwykle od 9 do 12 mm grubości, choć coraz częściej na rynku spotykane są płytki o grubości mniej więcej 5 mm. Duża twardość płytek gresowych pozwala na uzyskiwanie z nich większych formatów, które dochodzą do form 30 x 30, 60 x 60 i większe a z tego też względu na rynku coraz częściej stosowane są tak zwane wielkoformatowe.

Płytki gresowe techniczne

Jedną z odmian jest tak zwany gres techniczny – warto kupić. Jak sama nazwa wskazuje ten rodzaj jest mniej dekoracyjny od pozostałych rodzajów gresów, jednak doskonale sprawdza się on na otwartych powierzchniach, takich jak balkony, tarasy, wiatrołapy czy też korytarze. Ogromną zaletą tego typu płytek jest to, że są one zdecydowanie tańsze od standardowych gresów. Mały wybór pod względem kolorystyki i kształtów sprawia, że gres techniczny zazwyczaj trafia do miejsc, które nie muszą cechować się dużą dekoracyjnością, z kolei zaletą tego typu gresu jest to, że świetnie optycznie scala różne przestrzenie.