Rodzaje klejów anaerobowych

Kleje anaerobowe to powszechnie używany środek do łączenia oraz napraw różnych elementów instalacji. To klej o znakomitych właściwościach spajających, dzięki czemu jest on chętnie wybierany jako środek do napraw i uszczelniania. Te uniwersalne kleje występują w różnych stopniach wytrzymałości, o czym napisane zostało szerzej poniżej.

Klej anaerobowy o średniej sile wiązania

Klej ten służy do klejenia mało obciążanych łożysk, a także do zabezpieczania przed odkręcaniem głównie połączeń śrubowych. Jest też idealnym uszczelniaczem dla połączeń gwintowych. W praktyce najlepiej wykorzystywać kleje tego typu, jako zamiennik podkładek sprężynujących i zawleczek. Produkty o średniej sile wiązania otrzymują specjalne oznaczenie producenta o nazwie Loctite 243 https://chemiatechniczna.com/loctite-243.

Klej anaerobowy o najwyższej sile wiązania

To typowe kleje specjalistyczne i przemysłowe. Ich zadaniem jest spajanie elementów wymagających dużej statycznej wytrzymałości mechanicznej oraz odporności dynamicznej. Z uwagi na specjalistyczny charakter spajanych elementów, kleje te muszą być niezawodne.
To jednak nie jedyny podział w tej grupie. Kleje o najwyższej sile wiązania podzielić można na kilka grup:
– kleje do montażu elementów mechaniki przemysłowej, automatyki oraz wykonywania konstrukcji skręcanych – najczęściej wykorzystywane do montażu kół zamachowych, pasowych oraz zębatych
– kleje do hydrauliki – najczęściej stosowane do uszczelniania rur w instalacjach co, a także w systemach wentylacyjnych i wentylacyjno-chłodniczych.