Domki letniskowe projekty. Nie warto od nich odchodzić.

Domki letniskowe projekty. Nie warto od nich odchodzić.

Postawienie domku letniskowego w opinii wielu osób nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Tak rzeczywiście jest, jednak pod warunkiem spełnienia ściśle określonych przesłanek. Domek bez pozwolenia na budowę nie może między innymi przekraczać określonej powierzchni użytkowej, nie może też w nim być piętra. Wiele osób jednak dość luźno traktuje te wymagania, stawiając domek letniskowy bez pozwolenia i go rozbudowując lub od razu świadcząc nieprawdę i zgłaszając do urzędu, że będzie stawiany domek inny niż w rzeczywistości. Nie warto tak robić.

I domek letniskowy można skontrolować

Osoby zlecające budowę domku letniskowego, szczególnie w miejscowościach turystycznych, nie starają się o pozwolenie na budowę. Wychodzą z założenia, że w zalewie innych budynków do sprawdzenia, żaden urząd nie będzie sprawdzał tego, czy domek letniskowy został postawiony legalnie. Nie jest tak. I takie domki są kontrolowane. Porównywany jest obraz rzeczywisty z tym, co zgłoszone zostało do urzędu.

Niekiedy nie da się wizualnie sprawdzić, czy dany domek letniskowy mógł być postawiony bez pozwolenia na budowę, czasem jednak jest to możliwe. Już stopień nachylenia dachu, czy też piętro, którego w domkach bez pozwolenia na budowę nie powinno być to jasny sygnał, że występują nieścisłości pomiędzy dokumentacją zgłoszoną do urzędu a domkiem. Efekt może być w tej sytuacji tylko jeden. Kary urzędowe, a niekiedy nakaz rozbiórki domku lub wprowadzenia poprawek, do których będą potrzebne kosztowne domki letniskowe projekty.

I domek letniskowy można skontrolować

Podsumowując

Decydując się na budowę lub zakup domku letniskowego, dla własnego spokoju warto działać zgodnie z przepisami prawa. Jeśli konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę takiego domku, trzeba się o to postarać. Nigdy tez nie należy stawiać innego domku niż ten zgłoszony w dokumentacji do urzędu.

Domki letniskowe projekty. Nie warto od nich odchodzić.

Wszelkie przeróbki domów w razie konieczności także trzeba zgłaszać do urzędu bowiem w trakcie kontroli urzędnik może uznać, że od chwili postawienia domek nie był zgodny z projektem. Koszty pozwolenia na budowę domku letniskowego a także innej niezbędnej dokumentacji nie są wysokie. Uzyskanie dokumentów nie jest też problemem. Nie warto od tego uciekać. Dopełnienie wszelkich wymaganych prawem procedur jest w naszym interesie.