Maski przeciwpyłowe - jak działają i kto powinien ich używać

Maski przeciwpyłowe – jak działają i kto powinien ich używać

Głównym zadaniem masek i maseczek jest ochrona użytkownika przed czynnikami zewnętrznymi występującymi w powietrzu. Maski przeciwpyłowe chronią drogi oddechowe przed zanieczyszczeniami stałymi m.in. pyłami, kurzem, okruchami, odłamkami i szeroko pojętym brudem, który unosi się w powietrzu przy wykonywaniu różnego rodzaju prac. 

Budowa i działanie masek przeciwpyłowych

Maski przeciwpyłowe dzielą się na jednorazowe i wielokrotnego użytku (najczęściej z wymiennymi filtrami). Często wyposażone są w zawór wentylacyjny, którego zadaniem jest poprawa przepływu powietrza – ułatwia wydychanie powietrza. W zależności od użytego materiału i doboru odpowiedniego filtra, maski przeciwpyłowe używane są do różnych prac, choć ich zadanie zawsze pozostaje takie same – ochrona przed pyłami. Przy zakupie maski, warto zwrócić uwagę na znaczenie klas i bezpieczeństwa FFP. Maski FFP3 gwarantują najwyższy stopień filtracji pyłów i cząsteczek. W przypadku tego standardu całkowity przeciek wewnętrzny nie może być większy niż 5%.

Oprócz działania ochronnego, przed zakupem maski lub maseczki warto zwrócić uwagę na jej kształt, mocowanie oraz jakość użytych materiałów. Klasyczna bryła w większości przypadków dopasowuje się do każdego kształtu twarzy, zapewniając bezpieczeństwo i najwyższy komfort użytkowania. 

Maski przeciwpyłowe - jak działają i kto powinien ich używać

Mocowanie maski jest ważnym kryterium, na które powinien zwrócić uwagę jej przyszły użytkownik. Zazwyczaj paski mocujące wykonane są z gumy lub trwałego materiału. Powinny być mocne i wytrzymałe, ale również odpowiednio zbudowane, tak by nie były zbyt luźne lub zbyt opięte (można kupić maskę z regulacją).

Maski przeciwpyłowe, dla kogo?

Maski przeciwpyłowe znajdują zastosowanie w wielu branżach. Na ich zakup często decydują się mechanicy i spawacze – w warsztatach najczęściej występują pyłki i innego rodzaju zanieczyszczenia. Tak naprawdę maski przeciwpyłowe powinny być stosowane przez wszystkich, którzy pracują w warunkach wysokiego zapylenia powietrza, np. osoby mające styczność z obróbką metali, drewna i innych materiałów, których obróbka wiąże się z uwalnianiem zanieczyszczeń stałych do otoczenia.