Na co zwracać uwagę przy projekcie domów parterowych?

Na co zwracać uwagę przy projekcie domów parterowych?

Domy parterowe zyskują coraz większe uznanie wśród osób marzących o własnym domu. Niski, dobrze dopasowany w krajobraz budynek, z pięknym ogrodem i przestronnym wnętrzem zachwyci każdego. To też przykład, niezwykle uniwersalnego pomysłu, jak na te czasy, gdyż jest wygodny dla młodych rodziców, jak i starszych osób. Co ciekawe, wciąż domów parterowych jest relatywnie niewiele.

 Jakie są zalety projektów domów parterowych?

Projekty domów parterowych idealnie wpasowują się w każde otoczenie. Warto poznać kilka plusów, zanim zapadnie decyzja o stworzeniu wymarzonego domu:

 Jakie są zalety projektów domów parterowych?
  • Życie codzienne odbywa się tylko na jednym piętrze, tym samym nie ma sztucznego podziału na piętra.
  • Wszystkie pokoje w mieszkaniu są łatwo dostępne, tworzy to też większą przestrzeń.
  • Brak schodów – to na pewno duże ułatwienie dla osób starszych, z kontuzjami, niepełnosprawnych, ale również dla rodzin z małymi dziećmi. Rodzice nie muszą cały czas kontrolować dziecka. Dzięki temu można uniknąć upadku czy poślizgnięcia się. 
  • Dobra akustyka – dźwięki nie migrują przez strop ani z części dziennej na górne piętra.
  • Kontakt z ogrodem – dzięki jednej kondygnacji, łatwiejszy staje się kontakt z naturą, z każdego pomieszczenia w domu.
  • Duże okna i przeszklenia – duże szyby sprawiają, iż następuje wizualne połączenie wnętrza z ogrodem i do domu wpada więcej światła.
  • Koszty – aby wznieść nieduży dom parterowy, koszty budowy są o wiele mniejsze niż domu z kondygnacjami.
  • Szybkość – budowa domu parterowego cechuje się o wiele większą szybkością prac niż domu piętrowego. Stosunkowo, dom z jednym piętrem jest łatwiejszy w realizacji. Dzięki temu uniknąć można popełnienia błędów przy wykonywaniu.

 Jaka działka, taki dom

Dużym ograniczeniem dla formy budynku stają się lokalne wytyczne, które dotyczą kształtu budynku, ale też jego wysokości. Warto też pamiętać, że aby wybudować budynek z jedną kondygnacją, potrzebna jest znacznie większa działka, niż do wybudowania domu z wieloma piętrami tej samej wielkości. Bez wątpienia, domy parterowe są idealnym pomysłem dla wszystkich, którzy cenią wygodę i kontakt z naturą!