Budowa obuwia ochronnego

Buty ochronne – jakie powinny być buty robocze?

Każdy pracownik fizyczny powinien mieć odpowiednie buty ochronne. Jest to nieodłączny element ubioru roboczego. Zadaniem obuwia bezpiecznego jest ochrona stopy przed wszelkimi urazami mechanicznymi i nie tylko. Mogą one również chronić przed wysoką, lub niską temperaturą, a nawet przed szkodliwymi substancjami i porażeniem prądem. Powinny być wykonane z należytych materiałów, aby spełniały swoje zadanie. Każda para musi być odpowiednio oznakowana.

Budowa obuwia ochronnego

Istnieje kilka rodzajów butów roboczych, na przykład: 

  • buty;
  • półbuty;
  • trzewiki;
  • buty do kolan;
  • buty z przedłużoną cholewką;

Buty bezpieczne są stosowane w miejscach, gdzie potrzebna jest dodatkowa ochrona palców (zastosowany jest podnosek), na przykład na budowie. W czasie zimy dobrym wyborem może być specjalne obuwie ocieplane. Podnosek Butów ochronnych jest wzmocniony blachą, lecz wytrzymują mniejsze naciski niż poprzednio wymienione. Obuwie zawodowe nie posiada dodatkowej ochrony, ponieważ jest stosowane w miejscach, gdzie nie występuje niebezpieczeństwo przygniecenia stóp. Właściwie zadbane buty przez użytkownika, mogą posłużyć przez długie lata.

Buty ochronne - jakie powinny być buty robocze?
Zobacz produkty>> https://www.bhp-gabi.pl/k11,buty-robocze.html

Odpowiedni wybór

Buty robocze muszą obowiązkowo być wykonane z odpowiedniego materiału, dostosowanego do danego środowiska pracy. Bezpieczne buty nie powinny uciskać nogi pracownika. Optymalnie dobrany rozmiar buta pozwala na swobodną i długą pracę. W celu poprawienia komfortu można dobrać wkładkę do butów, która zapobiegnie powstawaniu odcisków.