odzież robocza

Jak dobrać odzież roboczą?

Odzież robocza to niezbędne wyposażenie, o jakie zadbać powinien każdy pracodawca. Jest ona wykonywana ze specjalnych materiałów, które mają za zadanie radzić sobie w najtrudniejszych warunkach. Czym cechuje się odzież ochronna? Co mówią przepisy o takiej odzieży?

Odzież robocza a przepisy prawne

Kodeks pracy jasno wskazuje, że każdy pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikom odzież i obuwie robocze wtedy, gdy ich własna odzież może ulec zabrudzeniu i zniszczeniu. Jest to związane także z względami sanitarnymi, technologicznych oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Okazuje się, że stanowi ona własność pracodawcy, dlatego musi on pamiętać o dostarczeniu rozwiązań pozwalających na konserwację i pranie ubrania tak, aby nie straciło ono właściwości ochronnych i użytkowych. 

Czym jest odzież ochronna?

odzież robocza

Jest to odzież, jaka służy ochronie człowieka przed zagrożeniami, które wynikają z charakteru danej pracy. Charakter ten może dotyczyć wielu stref:

  • zagrożeń mechanicznych,
  • atmosferycznych,
  • termicznych,
  • chemicznych,
  • biologicznych.

Najprościej rzecz ujmując, odzież ochronna to ubranie, bez którego wykonanie danego zadania jest niemożliwe lub niebezpieczne. Cały strój obejmuje zazwyczaj kombinezony, spodnie, płaszcze, bluzy, kaski, rękawice, okulary, gogle, czy ochraniacze. 

Mając na względzie przeznaczenie odzieży roboczej, wyróżnia się ubrania chroniące przed trudnymi warunkami pogodowymi, promieniowaniem, obrażeniami mechanicznymi, środkami chemicznymi, czy porażeniem prądem.