30
01/17
Czy warto podpisywać umowę na wyłączność?

Wyłączność to same korzyści

Najlepszą odpowiedzią na pytanie, dlaczego warto jest podpisać umowę na wyłączność, może być sparafrazowanie przysłowia, że jeśli wszyscy zajmują się Twoją nieruchomością, to znaczy, że może jednak nikt się nią nie zajmuje. Rozwinięciem zaś tej odpowiedzi jest kilka istotnych elementów, które sprawiają, że warto jest podpisać umowę na wyłączność.

Wyższa cena sprzedaży nieruchomości

Podpisując wiele umów otwartych (umów nie na wyłączność) warto się zastanowić jak zostanie to odebrane przez potencjalnych nabywców, gdy kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt agencji umieści ogłoszenia w internecie o sprzedaży jednej nieruchomości.

Łatwo przewidzieć, co nabywca może pomyśleć:

Jeśli tyle agencji próbuje sprzedać tę nieruchomość i do tej pory robi to bezskutecznie to:

albo – ta nieruchomość ma jakieś wady i nikt nie jest nią zainteresowany, więc ja też będę ją omijał szerokim łukiem,

albo – właściciel losowo zmuszony jest do szybkiej sprzedaży, co wymusza niepotrzebne negocjacje,

albo – przyczyną jest zawyżona cena, być może złożę ofertę właścicielowi, ale o kilkadziesiąt procent niższą niż wynosi cena wywoławcza.

Zdarza się także, że nabywca kontaktuje się z kilkoma agencjami komunikując, że kupi wybraną nieruchomość przez tę agencję, która wynegocjuje z właścicielem najniższą cenę.

Ostatecznie z reguły oferta obsługiwana przez …naście agencji, obarczona jest tyloma błędami w prowadzeniu procesu sprzedaży, iż procesu tego nie można naprawić i nieruchomośc sprzedaje się w cenie zdecydowanie nizszej niż cena ofertowa.

Umowa na wyłączność eliminuje te wszystkie zagrożenia. Ogłoszenie na każdym portalu, czy stronie internetowej może pojawić się tylko raz, co podkreśla jej wyjątkowość i uniemożliwia zaniżanie jej ceny.

Szeroka dostępność informacji o nieruchomości na rynku

Często obawą właścicieli jest to, że zawarcie umowy na wyłączność spowoduje, że tylko jedna agencja będzie miała nieruchomość w swojej ofercie, a przecież inne agencje mogą mieć również potencjalnych nabywców – więc lepiej zawierać umowy otwarte z dużą liczbą agencji. Nic bardziej złudnego. Można podpisać umowę pośrednictwa nawet z 20 biurami. Tylko – co z tego? Żadne biuro nie mając gwarancji wynagrodzenia za swoją pracę, nie zajmie się Twoją ofertą z należytym zaangażowaniem. Zostawianie tak ważej sprawy jak profesjonalna pomoc przypadkowi jest poważnym błędem. Pracujesz – masz wynagrodzenie. To też odnosi się do pracy w biurze nieruchomości!!! Profesjonalne biuro nie jest zbieraczem ofert z rynku. Nie mając gwarancji wynagrodzenia – PRACOWAŁBYŚ???? Możesz teraz wyobrazić sobie dlaczego twoja oferta istniejąca w 20 biurach nie ma oczekiwanego zainteresowania.

Dlatego zawierając jedną umowę na wyłączność:

w umowie otrzymasz pisemną gwarancję prezentowania przez nas oferty na kilkunastu portalach, a na wybranych i najbardziej znanych oferta będzie prezentowana jako „Premium” lub „Wyróżniona” (oglądalność oferty rośnie blisko 20 krotnie),

oferta jest szeroko reklamowana, wszyscy zainteresowani – również wszystkie biura nieruchomości będą o niej wiedziały i jeżli będą miały zainteresowanych klientów, dzięki wzajemnej współpracy pomiędzy biurami nieruchomości, to będą mogli oni zapoznać się z tą ofertą i przyprowadzą swojego klienta.

Tego nie daje żadna umowa otwarta.

Bezpiczeństwo

Pośrednik lub podległy mu Agent, mają obowiązek skrupulatnego weryfikowania potencjalnych klientów. Nieruchomość jest prezentowana tylko tym klientom, którzy wyrażą zgodę na przechowywanie ich danych. Dlatego zawsze wiesz, kto przychodzi oglądać twoją nieruchomość, bo przecież zdarza się, że celem wizyty „klienta z ulicy” wcale nie jest zakup nieruchomości. Zawsze jesteśmy obecni przy prezentacji nieruchomości. Jednym z istotnych elementów bezpieczeństwa transakcji jest obowiązkowe ubezpieczenie OC jakie posiada Pośrednik odpowiedzialny zawodowo, za wykonanie umowy pośrednictwa, a także ubezpieczenie OC naszej firmy.

Wygoda

Jedna agencja = jeden Pośrednik lub podległy mu Agent. Tylko z jedną osobą się kontaktujesz, tylko od jednego Pośrednika lub podległego mu Agenta odbierasz telefony – tylko jeden Pośrednik lub podległy mu Agent koordynuje spotkania. Nie ma konieczności, abyś musiał powtarzać te same informacje na temat nieruchomości wielu Pośrednikom, robisz to tylko raz oszczędzając czas, to ten jeden Pośrednik lub podległy mu Agent zna wszystkie zalety, ale i wady nieruchomości. Nie musisz podpisywać wielu umów z pośrednikami, a później martwić się i zastanawiać czy je rozwiązać, czy poinformować o transakcji. A po finalizacji transakcji nie musisz odbierać (czasami nawet przez kilka lat) telefonów z różnych agencji z pytaniem: czy to jeszcze aktualne? Jedna umowa i wiele korzyści.

Oszczędność Twojego czasu

Jeśli nieruchomość, która przeznaczona jest na sprzedaż lub wynajem, nie jest już zamieszkana, to bardzo dobrym rozwiązaniem jest przekazanie do niej kluczy Pośrednikowi lub podległemu mu Agentowi, z którym podpisana została umowa na wyłączość. Dzięki temu oszczędzasz czas, bo nie musisz przyjeżdżać za każdym razem, kiedy Pośrednik lub podległy mu Agent przyjeżdża z potencjalnym klientem. Jednak takie rozwiązanie jest możliwe tylko w przypadku umowy na wyłączność. Pośrednikowi, z którym podpiszesz umowę na wyłączność, możesz powierzyć także całość spraw związanych ze sprzedażą / wynajmem nieruchomości (od uzyskania dokumentów nieruchomości, poprzez prowadzenie procesu sprzedaży / wynajmu, aż do transakcji).

Aktualność oferty

Dzięki podpisaniu umowy na wyłączność, Twoja oferta zawsze jest aktualna co do zawartych w niej informacji. Nie musisz martwić się, że przy zmianie danych, czy też ceny, trzeba o tym poinformować wszystkie agencje, z którymi podpisane zostały umowy. W przypadku umowy na wyłączność kontaktujesz się tylko z jednym Pośrednikem lub podległym mu Agentem odpowiedzialnym za Twoją ofertę i przekazujesz mu niezbędne informacje, a on zadba o to, aby o zmianach dowiedzieli się wszyscy zainteresowani. Nie ma więc mowy o sytuacji, w której na stronach internetowych portali nieruchomościowych możesz odszukać 10 ogłoszeń Twojej nieruchomości, a w każdym z nich jest np. inna cena.

A więc jedna umowa, a wiele korzyści. Nie oddawaj swoich ważnych spraw ślepemu przypadkowi.


PARTNERSKA UMOWA NA WYŁĄCZNOŚĆ TO PRZEJAW DBAŁOŚCI O RZETELNOŚĆ PRACY I POWAŻNE WZAJEMNE TRAKTOWANIE.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *