30
01/17
Wynajem krótkoterminowy

W Polsce z roku na rok rośnie liczba mieszkań przeznaczonych na wynajem. Coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się mieszkania i apartamenty wynajmowane na krótki okres czasu. Są doskonałą alternatywą w stosunku do droższych pokoi i apartamentów hotelowych.

Rodzaje nieruchomości przeznaczonych pod wynajem
pokoje wynajmowane od osób prywatnych (najwięcej ofert znajduje się w miejscowościach turystycznych położonych nad morzem, w górach, czy nad jeziorami, oraz w dużych miastach),
oddzielne apartamenty o wysokim standardzie wynajmowane przez firmy (coraz częściej spotykana forma wynajmu).

Gdzie szukać Klientów?
Podstawą każdego biznesu jest dobra reklama. Dzisiaj w dobie Internetu, ogłoszenia o wynajmie powinny znaleźć się w dostępnych bazach noclegowych, na portalach turystycznych, jak również na serwisach społecznościowych, jak: Wimdu, czy Airbnb. Popularnym i często odwiedzanym portalem jest: www.booking.com Dobrze jest też posiadać własną stronę internetową z dokładnym opisem miejsca i koniecznie zdjęciami nieruchomości, oraz najbliższej okolicy.

Umowa najmu i regulamin
Do jednych z formalności związanych z wynajmem, których koniecznie trzeba dopełnić należy podpisanie stosownej umowy z wynajmującym i przedstawienie mu regulaminu korzystania z mieszkania. Umowa podpisywana jest na czas określony, zwykle kilka dni, które powinny zostać wyszczególnione. Dopuszcza się pobranie kaucji na ewentualne szkody.

Koszty związane z wynajmem
Do jednych z obowiązków wynajmującego należy ponoszenie kosztów związanych z utrzymaniem mieszkania, jak:
opłaty za czynsz, oraz media (koszt wliczony w wyższą cenę najmu),
koszt sprzątania mieszkania po opuszczeniu gości,
koszty reklamy.

Czy najem krótkoterminowy jest opłacalny?
Z obserwacji wynika, że tak. Jednak żeby tak było muszą zostać spełnione pewne warunki. Mieszkanie musi mieć przede wszystkim:
dobrą lokalizację,
odpowiedni standard i wyposażenie.
Dobra lokalizacja, czyli położenie nieruchomości. Jeżeli wynajmowane mieszkanie znajduje się w centrum miejscowości i w bliskiej odległości od jego największych atrakcji to wtedy dużo łatwiej będzie można znaleźć osoby zainteresowane noclegiem.
Mieszkanie powinno być przede wszystkim czyste i ładnie urządzone, oraz wyposażone przynajmniej w podstawowy sprzęt, jak: sztućce i naczynia (talerze, szklanki, garnki), ręczniki, pościel, sprzęt AGD i RTV (telewizor, pralka, żelazko, deska do prasowania, lodówka, kuchenka).

Samodzielne mieszkanie lub apartament to wyższy standard w stosunku do pokoi hostelowych, które oferują dużo uboższe wyposażenie (bez naczyń, kuchenki, lodówki). Najczęściej sprzęty te są ogólnodostępne dla wszystkich zakwaterowanych osób. Z tych to powodów, turyści coraz częściej są zainteresowani wynajmem apartamentów, gdzie cena za dobę w przeliczeniu na osobę jest konkurencyjna.

Obowiązki właściciela
Wynajem na krótki okres wymaga od właściciela wykonania pewnych niezbędnych czynności, które wiążą się z dodatkowymi kosztami. Przede wszystkim musi on pomyśleć o:
dobrym ubezpieczeniu mieszkania, a to wymaga na przykład zamontowania drzwi antywłamaniowych razem z zamkami,
o posprzątaniu mieszkania po każdym najemcy (odkurzanie, zmiana pościeli, itp.),
o naprawieniu szkód o ile takie są,
wymianie zużytego sprzętu.

Opodatkowanie
Każdy właściciel mieszkania przeznaczonego pod wynajem, z którego czerpie zysk ma obowiązek rozliczenia się z osiąganych przychodów w Urzędzie Skarbowym. W większości przypadków wymaga to założenia działalności gospodarczej. Rozliczać można się na 4 sposoby:
karta podatkowa (stawka od 50 do 340 zł/m-c, zależy od liczby mieszkańców danej miejscowości. Muszą być spełnione warunki: liczba pokoi we wszystkich obiektach nie może być wyższa niż 12, liczba zatrudnionych pracowników nie może być wyższa niż 2 lub może być zatrudnionych 2 pełnoletnich członków rodziny nie wyłączając małżonka),
ryczałt 17% (stawka 17% od przychodu. Brak możliwości obniżenia podstawy opodatkowania o poniesione koszty),
zasady ogólne w ramach indywidualnej działalności gospodarczej (dochody z wynajmu łączone są z dochodami z innych źródeł opodatkowanych na zasadach ogólnych. Podatek płacony jest wg stawki: 18% i 32% uwzględniając stawkę kwoty wolnej od podatku),
podatek liniowy w ramach indywidualnej działalności gospodarczej (dochody z wynajmu nie sumują się z innymi źródłami dochodu opodatkowanymi na zasadach ogólnych. Od dochodu z działalności płacony jest stały podatek w wysokości 19% niezależnie od wysokości uzyskanego dochodu. Brak kwoty wolnej od podatku, nie można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem).

Podatek VAT
Usługi związane z zakwaterowaniem objęte są 8% podatkiem VAT. Nie ma możliwości skorzystania ze zwolnienia jakie stosuje się przy najmie na długi okres czasu. Zwolnienie przysługuje jedynie w sytuacji kiedy roczny obrót jest niższy od 150.000 tys. zł. Na początku działalności rozpoczętej w trakcie roku podatkowego limit ten jest niższy.

Zalety wynajmu na krótki okres
dla Klienta:
komfort,
wygoda,
prywatność,
konkurencyjna cena w stosunku do pokoju hotelowego,
często dostęp do kuchni,
kompleksowe wyposażenie,
osobna łazienka,
dla Właściciela:
szybki zysk, często wyższy niż w przypadku wynajmu długookresowego

Wynajem długo, czy krótkookresowy?
Na wynajmie na krótki okres czasu można dużo więcej zarobić. Ale nie ma nic za darmo. Opcja ta wymaga poświęcenia jej większej ilości czasu i zaangażowania. Nieruchomość cały czas musi być atrakcyjna, musi być utrzymywana w wysokim standardzie i mieć dobrą lokalizację. Więcej czasu należy też poświęcić na poszukiwanie gości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *